Často se ptáte

Domů / Často se ptáte

FAQ

Často se nás ptáte…..

Správný kartáček by měl splňovat tři důležitá kriteria. Prvním, kterým se při výběru řídíme, je malá hlavička. Čím menší, tím lépe se dostanete k problematickému úseku zadních zubů a budete s ním v puse snadněji manévrovat. Druhou podmínkou je rovný zástřih vláken. Různě dlouhé štětiny, gumové štětiny či kalíšky anebo masážní prvky jsou naprosto zbytečné součásti kartáčku. Jde pouze o marketingová lákadla, která mají firmám zaručit větší prodej. Třetí podmínkou pro správný výběr kartáčku je, aby měl měkká vlákna. Bohužel neexistuje žádná norma, která by definovala měkká a tvrdá vlákna. Proto je nejlepší, když si vlákna můžete osahat.

Stejně precisně se dají zuby vyčistit jak elektrickým, tak i manuálním zubním kartáčkem. U obou typů ale záleží zejména na úrovni zvládnuté techniky. Vhodně zvolený elektrický kartáček nám práci s vyčištěním chrupu dokáže velmi usnadnit, ale musíte vědět, jak na to.

Odmalička jsme vedeni k čištění zubů 2x denně – ráno a večer po dobu 2-3 minut. Ve skutečnosti ale nezáleží na délce ani na počtu čištění. Jde zejména o správnou techniku čištění, díky které se nám podaří narušit zubní plak vzniklý za den. Stačilo by si vyčistit zuby kvalitně, včetně mezizubních prostor jednou denně, než 3x za den ale polovičatě. Čas strávený u čištění zubů je u každého člověka jiný dle zručnosti a nálady. Proto radíme čistit zuby bez pasty klidně u TV nebo PC. Čas strávený čištěním Vám nebude připadat tak dlouhý jako v koupelně.

Jednoznačně volíme mezizubní kartáček. Mezizubní prostory mají takovou anatomii, kterou dokáže vyčistit pouze správná velikost mezizubních kartáčků. V případě mezizubního prostoru, kterým neprojde ani ten nejmenší mezizubní kartáček, naučíme přímo v tomto místě pacienta ovládat vlákno. Používat správně vlákno a zároveň si při tom neporanit dáseň vyžaduje opakovaný trénink.Velikosti mezizubních kartáčků měří dentální hygienista u každého individuálně. Obvykle mají lidé 3-4 velikosti mezizubních kartáčků. Mezizubní kartáček má max. životnost 14 dní. Pokud chcete mít po celý život zdravé zuby bez kazů a parodontózy, bez mezizubních kartáčků se neobejdete!

Ne! Zubní kaz, zánět dásní a parodontóza nejsou dědičná onemocnění. Příčinou těchto onemocnění dutiny ústní je bakteriální infekce ze špatně odstraňovaného zubního plaku z oblasti dásňového žlábku a z mezizubních prostorů. Čistý zub se nezkazí a ani dáseň v jeho okolí nebude v zánětu!

Pokud Vám krvácejí dásně při čištění zubů znamená to, že máte zánět dásní. Onemocnění způsobené nesprávně zvládanou technikou čištění s absencí správně nekalibrovaných mezizubních kartáčků. Proto zanecháváte zuby i dásně povleklé zubním plakem, ten je příčinou zánětu dásní. Zánět dásní se dá zlikvidovat pomocí účinné techniky čištění, včetně pravidelného používání mezizubních kartáčků. Jakákoliv zdravá tkáň v našem těle nikdy nekrvácí.

Parodontitida je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu v okolí zubu. Příčinou je infekční proces, způsobený anaerobními typy bakterií, které se kumulují v nesprávně regulovaném zubním plaku. Probíhá plíživě a bezbolestně, ani nezpozorujete, že se ve Vaší dutině ústní odehrává patologický proces, jehož následkem jsou obnažené zubní krčky a kořeny zubů, úbytek dásně a kosti, pohyblivost zubů. V konečné fázi vede k vypadávání zubů. Parodontitis je nejčastější příčinou ztráty zubů, které se ale dá účinně předejít správnými návyky v čištění chrupu. Vyléčit nelze, co zánětlivý proces vzal, už zpátky nevyroste. Ale dá se zastavit a udržovat v klidové fázi. Podmínkou stabilizace je perfektní domácí dentální hygiena a pravidelný recall v intervalu 3 měsíců, to je doba, kdy mikrofilm opět vyzraje.

Nejčastěji za zvýšenou citlivostí zubů vůči tepelným vlivům stojí parodontitida, při které dochází k obnažování zubních krčků, ty již nejsou kryty dásní, ale jejich povrch tvoří struktura zvaná zubovina.

Ano. Zubní kámen vzniká přeměnou ponechaného měkkého zubního plaku na zubech a dásních. Pokud se naučíte efektivní a pravidelné technice čištění, budete schopni odstraňovat zubní nánosy ve fázi měkkého zubního plaku, a proto ho minerály ze sliny nestačí přeměnit na zubní kámen. Akorát to bude vyžadovat trochu disciplíny a ke každodenní péči o zuby přidat správné velikosti mezizubních kartáčků a poupravit techniku s vhodně zvoleným zubním kartáčkem.

Každému z nás se v dutině ústní ihned po vyčištění zubů začíná tvořit biofilm, nebo-li zubní povlak. Zubní plak je osídlen živými bakteriemi, je tedy živou strukturou, která se neustále vyvíjí a vyzrává. Podobně jako jsme zvyklí stříhat si vlasy a nehty, měli bychom se naučit pravidelně pečovat i o naše zuby, nejen správnou domácí péčí, ale i pravidelnou profesionální hygienou, díky které Vám hygienistka pomáhá udržovat mikrofilm pod kontrolou. Zuby přeci chceme mít na celý život, a to bez pravidelné údržby nepůjde!

Ne! V období těhotenství ženy dochází k hormonálním změnám. Bakterie těchto změn dokáží využít ve svůj prospěch pouze za předpokladu, že zubní plak – nosič bakterií, nebude správně odstraňován. Pokud i v tomto období budete dodržovat perfektní hygienu dutiny ústní, nebudete mít žádný problém.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial
Facebook
Facebook
Instagram0